Media sponsor

Tarragona 2018 - Lojërat Mesdhetare

Hapja 22.06.2018 20:30

Buenos Aires 2018 - Lojërat Olimpike Verore për të rinj

Hapja 06.10.2018 10:00

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Lajme

Presidenti i AIBA, Z. Ching – Kuo Wu - Leter Falenderuese per Mikepritjen Presidentit te KOK Z. Hasani

Presidenti i Asociacionit Nderkombetar te Boksit, njeherazi anetar i IOC EB, Z. Ching – Kuo Wu, i ka derguar nje leter falenderimi per mikepritjen Z. Besim Hasani, President i Komitetit Olimpik te Kosoves. më shumë

Aplikueshmeria e Programit Strategjik Marketing 2016 - 2020 te KOK

Komiteti Olimpik i Kosoves tashme eshte nje rast studimor per aplikueshmerine dhe programin strategjik Marketing 2016-2020 te KOK, më shumë

Pritje e Zyrtareve te Larte te IOC, IJF, ITTF me rastin e dy vjetorin te njohjes se KOK nga KON

Ne date 5 Dhjetor Z. Hasani, President i Komitetit Olimpik te Kosoves priti ne zyrat e KOK zyrtare te larte te institucioneve boterore te sportit. më shumë

Gala mbrëmja për dy vjetorin e njohjes së KOK nga KON

Gala mbrëmja për dy vjetorin e njohjes së KOK nga KON...më shumë

Majlinda Kelmendi: Suksesi im është i Kosovës

Majlinda Kelmendi në pritjen madhështore që iu bë ka thënë se ka arritur të fitojë këtë medalje që për shumë shtete është vetëm ëndërr.Kampionia olimpike është parë shumë e lumtur pas triumfit historik në Rio 2016. Ajo në konferencën për media në aeroportin ‘Adem Jashari’, falënderoj të gjithë, teksa tregoi se është nisur për Brazil vetëm për të fituar medaljen e artëKjo është intervista e plotë e Majlindës:“Nuk po di nga t’ia fillojë. Kemi punuar shumë që të arrijmë këtë sukses, që ndoshta shumë shtete në botë ëndërrojnë të arrijnë. Rruga ka qenë shumë e vështirë me shumë pengesa, por po shpresoj që brezat e rinj nuk kanë me i pas”.“Periudha më e vështirë ka qenë viti 2015 kur kam pasur lëndime me gjurin shpinën dhe shumë gjera tjera. Kam menduar se nuk do të kthehen asnjëherë në top formë. Ajo ishte periudha më e vështirë jo vetëm psiqikisht, por edhe mentalisht. Por, fatmirësisht jam rikthyer në më të mirën time ku këtë vit jam bërë edhe kampione e Evropës”.“Në Rio jam nisur për medalje të artë. Nuk ishte e lehtë pasi atje të gjithë ëndërrojnë të marrin atë medalje. Fatmirësisht gjithçka ka shkuar qysh e kam pritur. Lufta më e vështirë ka qenë kundër japonezes Nakamura, e cila ka qenë kohë më parë idol i jemi. Tani arrita të garojë me të dhe të fitojë, ishin momente të papërshkrueshme. Në finale kam pasur bindjen se do të fitoje pasi jam shumë e motivuar dhe e dija se medalja e artë do të ishte e artë. Gjithë kjo sakrificë është bërë për popullin tim, kështu që urime të gjithëve”, u shpreh Majlindamë shumë

Historike! Majlinda Kelmendi e artë në Olimpiadë për debutimin e Kosovës

E gjithë bota po flet për Kosovën. Xhudistja jonë Majlinda Kelmendi ka shkruar historinë, duke siguruar medaljen e parë të artë olimpike për Kosovën, madje në pjesëmarrjen e parë të saj në Lojërat Olimpike për vitin 2016. Xhudistja pejane është treguar dominuese ndaj konkurrenteve, duke i fituar raundet një e nga një, për të mposhtur në finale, italianen, Odette Giuffrida. Kosovarja mundi në gjysmëfinale, japonezen Misato Nakamura, e cila më herët eliminoi në çerekfinale xhudisten ruse, Natalia Kuziutina.Ajo po ashtu mposhti në çerekfinale kundërshtaren, Christianne Legentil. Fitoren e parë e arriti për vetëm 25 sekonda ndaj zviceranes, Evelyne Tschopp.I gjithë opinion botëror sportive dhe në Kosovë ka folur për këtë arritje historike të Kosovës qysh në debutim në Lojërat Olimpike. Kosova po merr pjesë në Lojërat Olimpike me 8 sportistë. Rita Zeqiri, notare, Urata Rama shenjëtare, Qëndrim Guri, ciklist nuk kanë arritur që të fitojnë medalje në disiplinat e tyre. Tash në radhë janë dy atletët, Musa Hajdari dhe Vijona Kryeziu, notari Lum Zhavelli dhe xhudistja Nora Gjakova. më shumë

previous

379-384 Nga 537

next

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0