Media sponsor

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Boksieri Armend Xhoxhaj mbetet pa medalje

22.06.2015 07:08:18

Boksieri dhe shpresa për medalje në Lojërat Evropiane "Baku 2015", Armend Xhoxhaj, në kategorinë 81 kilogram ka zhvillua meçin e radhës në kuadër të çerek finales. Në Palestrën Crystal Hall, që ishte e përbushur me shikues, mbi 3 mijë shikues janë duke i përcjellur duelet e sotme për kundërshtar pati boksierin  e Ukrainës, Oleksandr Khyzhniak. Armend Xhoxhaj është mundur nga kundërshtari Khyzhniak i Ukrainës me rezultat të ngushtë 2:1. Me këtë disfatë, Armend Xhoxhaj përfundimitsht mbetet pa meddalje të Baku.
Ishte një ndër meçet më të mira të zhvilluara në programin e sotëm. Në raundin e parë forcat ishin të barabarta më shkëmbim të goditjeve të forta, por  gjyqtarët këtë raud e vlerësuan me 29:28 për Ukruainasin.  Në raundin e dytë Xhoxhaj,  vendosmëri për për të shuënuar fitore dhe ky raund u vlerësua në të mirë të tij 29:28, kurse raundi i fundit që edhe ishte edhe përcaktues për epilogun e këtij dueli, gjyqtarët vlerësuan një epërsi të dukshme për boksierin nga Ukraina, Oleksandr Khyzhniak 30:27. Ndonëse përsoi disfatë, Xhoxhaj luftoi si është më së miri ai i dëshpruar  me lot në sy e lëshoi ringun dhe përfundimisht mbetet pa  medalje në Baku.
Në programin e mbrëmjes me interesim të madh përiten garat  në "Mbretëreshën e sportit" në atletikë. në këto gara nuk do të ketë atletë nga Kosova, por në ga, fgara në ditën e dytë do të paraqitten atletët nga Shqipëria. Dje, Luziza Gega në 800 metra dhe Izmir Smajlaj, në kërcim në gjatësi fituan medaljet e argjendta.
Atletët shqiptarë do të paraqiten në disa disiplina, por nga Astrit Kryeziu, në 800 metra, Luiza Geg nga/1500/ dhe nga Izmir Smajljaj mund të shpresohet për ndonjë tjetër medalje këtu në Baku.
Gani KOSUMI, 22 qershor, Baku 2015

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0