Media sponsor

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Presidenti Hasani dhe nënkryetari Makolli takuan kreun e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach

19.04.2016 20:29:47

Presidenti i Komitetit Olimpike të Kosovës, Besim Hasani dhe nënkryetari Fatmir Makolli kanë takuar sot në Lozanë të Zvicrës, presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.


Presidenti Hasani e informoi z. Bach me të arriturat e sportit të Kosovës që prej pranimit në KON si dhe sfidat të cilat mbesin. Ai tha se është duke u punuar në vazhdimësi në avancimin e menaxhimit të federatave dhe klubeve si dhe hartimin e të gjitha akteve të nevojshme për një funksionim sa më të mirë. Po ashtu ai e informoi presidentin Bach edhe për investimet që po bëhen në infrastrukturë sportive.


Një temë e veçantë e diskutimit ishte përgatitja e Kosovës për pjesëmarrjen e parë në Lojërat Olimpike në Rio de Janeiro që mbahen në muajin gusht të këtij viti. Presidenti Hasani tha se ekipi olimpik I Kosovës po bën të gjitha përgatitjet për të pasur një paraqitje dinjitoze në garat më të mëdha sportive në botë.


Gjithashtu u diskutuar edhe për hapin e fundit të ndërkombëtarizimit të sportit të Kosovës, që është pranimi në UEFA dhe FIFA, për çka u tha se priten lajme të mira qysh në fillim të muajit maj.


Nga ana e tij presidenti Bach përgëzoi krerët e KOK-ut për punën që kanë bërë dhe po bëjnë në promovimin dhe zhvillimin e sportit, në veçanti tek gjeneratat e reja. Ai premtoi ndihmë të vazhdueshme.


Presidenti Hasani dhe nënkryetari Makolli po marrin pjesë në samitin e SportAccord, që është një prej ngjarjeve më të rëndësishme të krerëve të sportit në botë. Aty ata kanë takuar edhe shumë homologë të tyre dhe zyrtarë të shumtë të sporteve nga shumë shtete.
 

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0