Media sponsor

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Kosova synon të ngrit për herë të dytë flamurin në Rusi

15.12.2017 15:28:25

Është hedhur shorti për turneun e xhudos, Masters Cup, që do të mbahet nesër dhe pasnesër në St. Petersburg të Rusisë.
Kosovën do ta përfaqësojnë garueset, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, bashkë me trajnerin e tyre, Driton Kuka.
Në shortin e hedhur sot, Nora do të përballet në luftën e parë me koreanen Zoujeong Kwon, në kategorinë -57 kg.
Ndërkohë, Distria në rrethin e parë do të luftojë me hungarezen, Reka Pupp. Në këtë turne marrin pjesë xhudistet më të mira në botë.
Distria dhe Nora do t’i zhvillojnë garat të shtunën.
Kujtojmë që pjesëmarrja e Kosovës në këtë turne ishte vënë në dyshim, shkaku që Rusia nuk e njeh Pavarësinë e Republikës së Kosovës dhe pasaportat e saj, mirëpo, falë presidentit të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, Marius Vizer, Kosova sot ndodhet në Rusi.
Ekipit tonë me në krye trajnerin kampion olimpik, Driton Kuka, i urojmë suksese në rrugën drejt medaljeve, që do të mundësonte për herë të dytë ngritjen e flamurit të Kosovës në Rusi, pas medaljes së artë të Majlinda Kelmendit të fituar vitin e kaluar në Kazan. 

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0