Media sponsor

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Akil Gjakova fiton të artën në Grand Slamin e xhudos, Distria Krasniqi të bronztën

10.02.2018 13:59:14

Xhudoja i ka sjell vendit tonë edhe dy medalje tjera, këtë herë nga Grand Slami i Parisit.
Akil Gjakova ka fituar medaljen e artë. Ai në finale mposhti gjeorgjianin, Lasha Shavdatuashvilli, në kategorinë -73 kg. Për të arritur deri në finale, Akilit iu desht të mposhtë edhe katër kundërshtarë të tjerë.
Ndërkohë, Distria Krasniqi, ka fituar medaljen e bronztë. Ajo Distria ka mposhtur për medalje në repesazh japonezen, Natsumi Tsunoda, në kategorinë -52 kg.
Komiteti Olimpik i Kosovës përgëzon suksesin madhështor të Distria Krasniqit, trajnerit Driton Kuka dhe Federatës së Xhudos së Kosovës.
 

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0