Media sponsor

Sarajevo 2019 - Festivali Olimpik Evropian Dimëror për të rinj

Hapja 09.02.2019 20:00

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Albin Tahiri përfundoi i 56-ti nga 110 garues në sllallom të madh

18.02.2018 10:55:01

Albin Tahiri ka përfunduar edhe garën e sllallomit të madh në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang 2018. Skitari ynë doli i 56-ti nga 110 garues.
Albini pati kohën 2:37.47 sekonda pas dy lëshimeve. Në lëshimin e parë ishte i 65-ti me kohë 1:19.49 sekonda.
“Mendoj se bëra një punë të mirë sidomos në lëshimin e dytë. Në të parin bëra disa gabime, të cilat i përmirësova në lëshimin e dytë. Në fund jam i kënaqur me pozitën e 56-të, është rezultat i mirë. Për 2-3 ditë do të kem një tjetër garë të tillë të sllallomit dhe nëse bëjë një garë të tillë si sot do të jem i kënaqur”, tha Tahiri pas garës.
Edhe trajneri i tij, Agim Pupovci, ishte i kënaqur me rezultatin e sotëm. “Jam i shumë i kënaqur me Albinin sidomos në lëshimin e dytë ku e përmirësoi kohën. Të renditesh në vendin 56 nga 110 garues dhe të lësh prapa mbi 20 garues, është rezultat i mirë”, theksoi ai.
Gara e fundit për Albinin në LOD PyeongChang 2018 do të jetë sllallomi, që do të mbahet më 22 shkurt.
Medaljen e artë e fitoi austriaku Marcel Hirscher (2:18.04 sekonda). I dyti ishte Henrik Kristofferssen i Norvegjisë (2:19.31), kurse e bronzta shkoi për francezin Alexis Pintorault (2:19.35).
 

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0