Media sponsor

Minsk 2019 - Lojërat Evropiane

Hapja 21.06.2019 20:00

Baku 2019 - Festivali Olimpik Evropian për të rinj

Hapja 20.07.2019 20:00

San Diego 2019 - Lojërat Botërore në rërë

Hapja Tetor 2019

Lozana 2020 - Lojërat Olimpike Dimërore për të rinj

Hapja 10.01.2020 10:00

Tokyo 2020 - Lojërat Olimpike

Hapja 24.7.2020 10:00

Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë në Grand Prix të Budapestit dhe 350 pikë Olimpike

10.08.2018 16:06:53

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e bronztë në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Budapest të Hungarisë.Xhudistja jonë mposhti në luftën për të bronztën, Anne Sophie Jura të Belgjikës, kategoria -48 kg.
Në përgjithësi, Distria shënoi katër fitore, kurse në gjysmëfinale u mposhtë nga japonezja, Hiromi Endo.

Në çerekfinale, Distria mundi kampionen Olimpike nga RIO 2016, argjentinasen Paula Pareto.

Sot garoi edhe Fjolla Kelmendi, e cila u mposht në raundin e dytë nga Marusa Stangar e Sllovenisë, kategoria -48 kg. Të dielën garon Loriana Kukan në kategorinë deri 78 kilogramë. Gara e Grand Prixit të Budapesit ishte e vlefshme për të fituar pikë për normën Olimpike të Lojërave Olimpike Tokyo 2020. Distria fitoi 350 pikë. Komiteti Olimpik i Kosovës përgëzon suksesin e Distrias, e cila suksesshëm po hapëron drejt Tokyo 2020.  

Medaljet e fituara në Lojërat Olimpike

Kosova për herë të parë mori pjesë në Lojërat Olimpike “RIO 2016”. Medaljen e artë e ka fituar xhudistja, Majlinda Kelmendi, në kategorinë deri 52 kilogram.
1
0
0