Boksieri Armend Xhoxhaj mbetet pa medalje

E hënë,  22 qershor 2015

Boksieri dhe shpresa për medalje në Lojërat Evropiane "Baku 2015", Armend Xhoxhaj, në kategorinë 81 kilogram ka zhvillua meçin e radhës në kuadër të çerek finales. Në Palestrën Crystal Hall, që ishte e përbushur me shikues, mbi 3 mijë shikues janë duke i përcjellur duelet e sotme për kundërshtar pati boksierin  e Ukrainës, Oleksandr Khyzhniak. Armend Xhoxhaj është mundur nga kundërshtari Khyzhniak i Ukrainës me rezultat të ngushtë 2:1. Me këtë disfatë, Armend Xhoxhaj përfundimitsht mbetet pa meddalje të Baku.
Ishte një ndër meçet më të mira të zhvilluara në programin e sotëm. Në raundin e parë forcat ishin të barabarta më shkëmbim të goditjeve të forta, por  gjyqtarët këtë raud e vlerësuan me 29:28 për Ukruainasin.  Në raundin e dytë Xhoxhaj,  vendosmëri për për të shuënuar fitore dhe ky raund u vlerësua në të mirë të tij 29:28, kurse raundi i fundit që edhe ishte edhe përcaktues për epilogun e këtij dueli, gjyqtarët vlerësuan një epërsi të dukshme për boksierin nga Ukraina, Oleksandr Khyzhniak 30:27. Ndonëse përsoi disfatë, Xhoxhaj luftoi si është më së miri ai i dëshpruar  me lot në sy e lëshoi ringun dhe përfundimisht mbetet pa  medalje në Baku.
Në programin e mbrëmjes me interesim të madh përiten garat  në "Mbretëreshën e sportit" në atletikë. në këto gara nuk do të ketë atletë nga Kosova, por në ga, fgara në ditën e dytë do të paraqitten atletët nga Shqipëria. Dje, Luziza Gega në 800 metra dhe Izmir Smajlaj, në kërcim në gjatësi fituan medaljet e argjendta.
Atletët shqiptarë do të paraqiten në disa disiplina, por nga Astrit Kryeziu, në 800 metra, Luiza Geg nga/1500/ dhe nga Izmir Smajljaj mund të shpresohet për ndonjë tjetër medalje këtu në Baku.
Gani KOSUMI, 22 qershor, Baku 2015Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: