Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova fitojnë medaljet e arta

E shtunë,  18 nëntor 2017

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, kanë fituar medaljet e arta në Grand Prix të xhudos, të mbajtur në Hagë të Holandës.Distria fitoi të artën në kategorinë deri 52 kilogramë. Ajo në finale mundi me Ippon, Estrella Lopez të Spanjës, pas një lufte që nuk zgjati më shumë se sa 34 sekonda.
Kjo është medalja e dytë e artë e Distria Krasniqit, brenda një jave. Javën e kaluar fitoi në Evropianin U-23.
Nora Gjakova, në kategorinë deri 57 kilogram, mposhti në finale gjermanen, Theresa Stoll.
Edhe Gjakova dëshmoi cilësi të mëdha, duke mposhtur secilën kundërshtare.
Të shtunën, Akil Gjakova, arriti deri në gjysmëfinale, duke përfunduar më pas në vendin e pestë.
Gjakova, në kategorinë deri 73 kilogram, u mposhtë në gjysmëfinale nga Victor Scvortov i Emirateve të Bashkuara Arabe, kurse në luftën për të bronztën u mund nga gjermani Zingg.
Deri në gjysmëfinale, Akili mposhti tre kundërshtarë.
Komiteti Olimpik i Kosovës përgëzon suksesin e radhës të xhudistëve tanë dhe trajnerit të tyre, Driton Kuka, të cilët treguan se janë në rrugën e duhur për Lojërat Olimpike Tokyo 2020.


 Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]