Distria Krasniqi e argjendtë, Akil Gjakova i pesti në Grand Slamin e Parisit

E shtunë,  09 shkurt 2019

Një medalje e argjendtë dhe një vend i pestë është bilanci i suksesit të sotëm të xhudistëve tanë në Grand Slamin e Parisit.
Medaljen e argjendtë e fitoi Distria Krasniqi në kategorinë deri në 48 kilogramë, ndërsa vendin e pestë e zuri, Akil Gjakova, në kategorinë deri në 73 kilogramë.
Kampionia e Evropës, Nora Gjakova, nuk e kishte ditën, pasi u ndalë në luftën e parë nga Jisu Kim e Koresë së Jugut, kategoria deri në 57 kilogramë. Kjo treshe përfaqësoi ekipin e xhudos në Paris.
Në një konkurrencë të fortë, Distria pas katër fitoreve arriti në finale, ku humbi nga japonezja, Ami Kondo.  Ndërkohë, Akili, që vitin e kaluar fitoi të artën në këtë Grand Slam, këtë herë udhëtimi i suksesshëm u ndal pas tri fitoreve, konkretisht në gjysmëfinale dhe në luftën për të bronztën, ku u mposht nga medalisti i artë Olimpik nga Rio 2016, Fabio Basile.
Krasniqi fitoi 700 pikë Olimpike për Tokio 2020, ndërsa Akili 360 sosh.
Gara e Grand Slamit të Parisit vlerësohet si ndër më të fortat në xhudo, kurse luftërat e sotme u ndoqën nga rreth 15 mijë të pranishëm.
 Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: