Dy medalje për xhudon, Loriana Kuka e argjendtë në Grand Prix Marrakech 2019

E diel,  10 mars 2019

Loriana Kuka ka fituar sot medaljen e argjendtë në Grand Prixin e xhudos Marrakech 2019 të Marokut.
Xhudistja jonë pësoi humbje në finale nga gjermanja Ana Maria Wagner, kategoria deri në 78 kilogramë.
Deri në finale, Loriana fitoi tri luftëra, ndërsa raundin e parë e kaloi pa luftë.
Kuka fitoi 490 pikë Olimpike për Lojërat Olimpike Tokio 2020.
Medalje të argjendtë, të parën në karrierë e ka fituar sot edhe Fationa Kasapi, në Kupën Evropiane për kadete, që u mbajt në Zagreb të Kroacisë. Kasapi shënoi pesë fitore me ippon, kategoria -57 kg.
Në këtë garë, medalistja e bronztë në Lojërat Olimpike për të rinj, Erza Muminoviq, zurin vendin e shtatë, kategoria -48 kg. Arbër Nikçi u ndal në luftë e parë.
KOK përgëzon suksesin e radhës të sportit më të suksesshëm të Kosovës, me në krye mjeshtërin Driton Kuka.Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: