Ekipi olimpik i Kosovës në ceremoninë hapëse të LO Tokio 2020

E premte,  23 korrik 2021

Në një ceremoni të veçantë të mbajtur në stadiumin olimpik të Tokios dhe pa praninë e shikuesve shkaku i pandemisë Covid 19, janë hapur edhe zyrtarisht Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Ekipi olimpik i Kosovës ka parakaluar me tetë sportistë dhe gjashtë zyrtarë, të cilëve iu prinin flamurmbajtësit, Majlinda Kelmendi, kampione olimpike në xhudo dhe Akil Gjakova, kampion i Evropës në xhudo.

Të pranishëm në ceremoni, krahas drejtuesve të KOK-ut me në krye presidentin Ismet Krasniqi, ishin edhe presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe zëvendës ministrja për Kulturë, Rini e Sport, Daulina Osmani.

Ceremonia u përshkrua me koreografi të ndryshme, derisa me një fjalë rasti të pranishmëve iu drejtua edhe presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

Ekipi olimpik i Kosovës nis nesër (e shtunë) garat me xhudisten Distria Krasniqi.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]