Gazetarët sportivë fituan turneun për Javën Olimpike, KOK-u arriti deri në finale

E martë,  22 qershor 2021

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka organizuar sot turneun e futbollit të madh, aktivitet ky që u mbajt në kuadër të Javës Olimpike 2021.

Pjesëmarrëse ishin ekipet e KOK-ut, Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, Veteranët e futbollit, Gazetarët Sportivë dhe Estrada.

Turneun e fituan Gazetarët Sportivë, të cilët në finale mundën Komitetin Olimpik të Kosovës, me rezultat 5:0. Humbja e energjisë nga dy ndeshjet paraprake, bëri që lojtarët e KOK-ut, të mos tregojnë paraqitje të njëjtë si në takimet tjera.

KOK-u arriti të shënojë dy fitore. Fillimisht mundi Veteranët e futbollit, të cilët përbëheshin nga ish-futbollistë që kanë lënë gjurmë në futbollin tonë dhe Kombëtaren e Kosovës. Ndeshja u mbyll pa gola, ndërsa në penallti, olimpikët triumfuan 3:2.

Në gjysmëfinale, KOK-u u takua me MKRS-në, të cilën e mundi 3:0.

Gazetarët Sportivë, në gjysmëfinale shënuan fitore 5:2 ndaj Estradës, e cila në radhët e veta kishte këngëtarë dhe artistë të njohur.

Para kësaj ndeshje u mbajt një minutë heshtje në nderim të figurave të çmuara të artit, kulturës dhe sportit, këngëtarit Ismet Bogujevci dhe aktorit Rasim Thaçi Cima, të cilët u ndanë nga jeta muaj më parë.

Çmimi i lojtarit më të mirë shkoi për Fatos Preniqin e Gazetarëve Sportivë.

Trofeun fituesit të turneut ia dorëzoi presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi, ndërsa medaljet për vendin e parë u ndanë nga Fitim Arifi, drejtor i Departamentit të Sportit në MKRS dhe për vendin e dytë nga Faton Paqarada, pronar i kompanisë “Vlera Sport”, e cila dhuroi medaljet dhe trofetë enkas për këtë turne.

Turneu u organizua në stadiumin e “Ramiz Sadikut” në Prishtinë, të cilët KOK i falënderon për dhënien në shfrytëzim të stadiumit.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]