HISTORIKE: Kosova fiton medaljen e dytë të artë në Tokio 2020, të tretën në përgjithësi

E martë,  27 korrik 2021

Edhe një medalje, edhe një e artë. Kosova fiton të dytën të artë në Lojërat Olimpike Tokio 2020, të tretën në Lojërat Olimpike në përgjithësi.

Xhudistja Nora Gjakova u ngjit më së larti në podium, pas bërjes kampione olimpike në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Ajo shënoi katër fitore, ndërsa një tjetër e kaloi pa luftë.

Mundi holandezen Sanne Verhagen, sllovenen Kaja Kajzer, japonezen Tsukasa Yoshida dhe në finale francezen Sarah Leonie Cysique.

Medaljen e artë Norës ia dorëzoi presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

Sot garoi edhe vëllai i Norës, Akili. Ai zuri vendin e shtatë, duke hyrë në tetëshen më të mirë falë paraqitjeve mbresëlënëse në tri luftëra paraprake.

Mundi Ahmed Ayash, Nils Stump dhe Tommy Matias, ndërsa u mund në çerekfinale nga Tsend Ochir i Mongolisë, si dhe në repesazh nga Rustam Orujov i Azerbajxhanit.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]