Karateistët kërkojnë ‘biletën’ për Tokio 2020 në turneun kualifikues të Parisit

E enjte,  10 qershor 2021

Kombëtarja e Kosovës në karate do të marrë pjesë në turneun kualifikues olimpik të Parisit, që prej 11 -13 qershor mbahet në kryeqytetin francez. Turneu vlen për kualifikim në Lojërat Olimpike Tokio 2020, ndërsa tri vendet e para nëpër kategoritë olimpike sigurojnë ‘biletën’ për Tokio 2020.

Kombëtarja e Kosovës përfaqësohet me garuesit: Herolind Nishevci, Elhami Shabani, Fortesa Orana, Adelina Rama dhe Albulena Gërvalla, të udhëhequr nga përzgjedhësi Ylber Syla.

Në turne, kategoritë olimpike do të bëhen bashkë, ndërsa përparësi për garuesit tanë është se karateistët e kualifikuar për Tokio 2020 nuk do të marrin pjesë. Pjesëmarrës janë 500 garues të 98 shteteve.

Medalisti i bronztë, Nishevci, do të garojë në kategorinë 75 kilogramë, Nishevci -75 kg, Orana në +61 kg, Rama në -61 kg dhe Gërvalla në -55 kg.

Komiteti Olimpik i Kosovës iu uron fat dhe suksese karateistëve tanë.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]