KOK rrit vlerën e bursave olimpike Paris 2024, për 2880 euro në muaj

E hënë,  06 mars 2023

Bordi Ekzekutiv i KOK-u ka vendosur që deri në Lojërat Olimpike Paris 2024, të rrit vlerën e bursave olimpike për 22 bursistët e KOK-ut.

Rritja është bërë në bazë të rezultateve të arritura nga sportistët gjatë vitit 2022.

Rritja më e madhe, prej 300 eurosh, është bërë për kampionet olimpike, Distria Krasniqi e Nora Gjakova, nënkampionen e Evropës 2022, xhudisten Laura Fazliu dhe medalistët e bronztë në Lojërat Mesdhetare, xhudisten Flaka Loxha e boksierin, Shpetim Bajoku.

Me nga 250 euro më shumë, do të marrin edhe boksierja Donjeta Sadiku, medaliste e bronztë e botës dhe Evropës dhe xhudistja, Loriana Kuka, medaliste e artë në LM Oran 2022.

Vlera totale mujore e rritjes është 2880 euro.

Qëllimi i dhënies së bursave olimpike është përgatitja dhe ndjekja e normës olimpike për Paris 2024.

 

Lista

1300 Euro

Distria Krasniqi (xhudo)

Nora Gjakova (xhudo)

 

850 Euro

Donjeta Sadiku (boks)

Loriana Kuka (xhudo)

 

750 Euro

Akil Gjakova (xhudo)

Laura Fazliu (xhudo)

 

650 euro

Egzon Shala (mundje)

 

600 euro

Muhamet Ramadani (atletikë)

Shpetim Bajoku (boks)

Flaka Loxha (xhudo)

 

500 euro

Erza Muminoviq (xhudo)

 

380 euro

Lorand Gjoshi (kajakim)

Arnis Agushi (taekwondo)

Eda Zeqiri (not)

Edi Dvorani (shigjetari)

Nexhat Sahiti (shenjëtari)

Shpati Zekaj (xhudo)

Albion Ymeri (triathlon)

Gresa Bakraqi (atletikë)

 

250 euro

Alaudin Suma (atletikë)

Arbër Azemi (taekwondo)

Patriot Behrami (boks)

 

Vlera e rritjes totale për muaj është: 2880 euro

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]