Konfirmohen edhe zyrtarisht pesë normat olimpike të xhudos

E mërkurë,  23 qershor 2021

Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka konfirmuar pesë normat olimpike të xhudistëve kosovarë për në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Akil Gjakova (-73 kg), Distria Krasniqi (-48 kg), Majlinda Kelmendi (-52 kg), Nora Gjakova (-57 kg) dhe Loriana Kuka (-78 kg) do të përfaqësojnë vendin tonë me normë në LO Tokio 2020, të prirë nga trajneri Driton Kuka.

Distria ndodhet e para në renditjen olimpike të kategorisë së saj, Majlinda e pesta, Nora e pesta, Loriana e nënta, ndërsa Akili i 11-ti.

Pas një rrugëtimi katër-vjeçar, të gjithë xhudistët kishin siguruar më herët normën olimpike, kurse tani ato janë konfirmuar edhe zyrtarisht.

Krahas pesë normave të xhudos, Komiteti Olimpik i Kosovës ka edhe një normë të mundësit Egzon Shala, si dhe pesë ftesa tjera, të cilat qojnë në 11 numrin e sportistëve të Kosovës që do të marrin pjesë në Tokio 2020.

Procesi i kualifikimit dhe dërgimit të ndonjë ftese tjetër përfundon më 30 qershor 2021.

Lojërat Olimpike Tokio 2020, mbahen prej 23 korrik – 8 gusht 2021 në Tokio të Japonisë.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]