Shigjetarët garuan në turneun kualifikues olimpik Tokio 2020

E hënë,  21 qershor 2021

Ekipi ynë i shigjetarëve, në përbërje Atdhe Luzhnica dhe Edi Dvorani, morën pjesë në turnuen kualifikues për Lojërat Olimpike Tokio 2020, që u mbajt në Paris të Francës, prej 18 – 20 qershor 2021.

Të dy garuesit tanë garuan në kualifikime. Dvorani u rendit i 88-ti nga 94 garues, me gjithësej 587 rrathë të grumbulluar, ndërsa Luzhnica ishte i 89-ti me 585 rrathë. Të dy u kualifikuan për fazën eliminuese.


Në raundin e parë eliminues, të zhvilluar të dielën, 19-vjeçari Dvorani shënoi fitore bindëse ndaj polakut, Kacper Sierakowski, të cilin e mundi 6:0. Në 1/24 u përballë me garuesin tjetër polak, Naploszek Slawomir, nga i cili u mund 7:1 në sete.


Ndërkohë, Luzhnica në raundin e parë u përballë me rumunin, Timpou Marion, nga i cili u mund 7:3.


Me garimin e fundjavës, u mbyll edhe ëndrra e shigjetarëve për të fituar normën olimpike Tokio 2020. Kujtojmë që Luzhnica është bursist olimpik i KOK-ut.


Shigjetarët tanë do të marrin pjesë edhe nesër (e martë) në fazën e tretë të Kupës së Botës, që po ashtu mbahet në Paris.


Iu urojmë fat dhe suksese garuesve tanë në garat e ardhshme ndërkombëtare.
 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]