Xhudo i sjell një të artë dhe një të argjendtë Kosovës nga Kampionati Evropian U-23, “Podgorica 2017”

E shtunë,  11 nëntor 2017

Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova, i kanë sjell dy medalje Kosovës nga Kampionati Evropian U-23, që u mbajt në Podgoricë të Malit të Zi.
Distria fitoi të artën në kategorinë deri 52 kg, kurse Akili të argjendtën në kategorinë -73 kg.
Distria Krasniqi në finale mundi rumunen, Alexandra-Larisa Florian. Deri tek medalja e artë, Krasniqi arriti pasi mposhti katër garuese. Rrethin e parë e kaloi pa luftë. Në të dytën mundi, Betina Temelkova të Izraelit, pastaj në çerekfinale mposhti rusen, Daria Bobrikova. Në gjysmëfinale kaloi pengesën, Francesca Giorda nga Italia.
Ndërkohë, Akil Gjakova ishte i pafat në duelin final me rusin Saian Ondar. Deri tek e argjendta, Akili arriti pas fitoreve ndaj Lukas Vennegold i Gjermanisë, Telman Valiyev i Azerbajxhanit dhe në gjysmëfinale mundi moldavin, Cornel Andries.
Komiteti Olimpik i Kosovës përgëzon suksesin tjetër madhështor të xhudos, duke iu uruar suksese në rrugën drejt fitimit të normës olimpike Tokyo 2020.

 Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]