Xhudo "pushton" podiumin në Athinë, dy medalje të arta në Kupën evropiane për juniore

E shtunë,  23 mars 2019

Erza Muminoviq dhe Flaka Loxha i kanë sjellur dy medalje Kosovës në Kupën evropiane të xhudos për juniore (U21), që po mbahet në Athinë të Greqisë.
Erza fitoi të artën falë pesë fitoreve, katër me luftë, kategoria deri në 48 kilogramë. Medalistja e bronztë Olimpike për të reja, në finale mposhti austriaken, Jaqueline Springer.
Flaka po ashtu shënoi pesë fitore, katër me luftë. Në finale të kategorisë deri në 57 kilogramë ajo mundi austriaken, Losa Grabner. Në kategorinë e njëjtë, Fationa Kasapi u eliminua në rrethin e parë.
Laura Fazliu (-63 kg) humbi luftën për medaljen e bronztë, duke përfunduar e pesta.
Nesër garojnë Arbër Kullashi (-81 kg) dhe Shpat Zekaj (-100 kg).
Komiteti Olimpik i Kosovës përgëzon suksesin e xhudisteve tona, në krye me trajnerin, kampion Olimpik, Driton Kuka.


 Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Sportit me Kuaj

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]

 

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e Kick-Boxit

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Jahë Sahiti
E-mail: [email protected]

Federata e Gjimnastikës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Bejsbollit dhe Softbollit

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: