LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE PEKINI 2022

Shteti Kinë
Data e Lojërave 04 shkurt - 20 shkurt
2022

Me ceremoninë mbyllëse të mbajtur në stadiumin olimpik të Pekinit, janë mbyllur edhe zyrtarisht Lojërat e 24-ta Olimpike Dimërore Pekini 2022.

Kina organizoi LOD Pekini 2022 prej 4-20 shkurt, organizim ky që kaloi nën hijen e pandemisë Covid 19.

Flamuri ynë valoi edhe në ceremoninë mbyllëse.

Për ekipin olimpik të Kosovës ishin Lojërat e dyta Olimpike Dimërore, pas debutimit në PyeongChang 2018 të Koresë së Jugut.

Kosova u përfaqësua me skitarët Albin Tahiri, që garoi në katër disiplina të skijimit alpin (lëshim, kombinim alpin, sllallom i madh dhe sllallom) dhe Kiana Kryeziu (sllallom i madh).

Tahiri rezultaltin më të mirë e kishte në kombinim alpin, ku doli i 15-ti, ndërsa në sllallom të madh ishte i 30-ti, lëshim i 35-ti dhe sllallom i 37-ti.

Kryeziu doli e 49-ta në sllallom të madh.

Kina u bë shteti i parë që organizoi Lojërat Olimpike Verore dhe Dimërore.

Lojërat e ardhshme Olimpike Dimërore mbahen në Milano dhe Cortina të Italisë, në vitin 2026.

Lajme nga LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE PEKINI 2022

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]