Urata Rama në Rio për të qëlluar në shenjë në debutimin e Kosovës në Lojërat Olimpike

E martë,  19 korrik 2016

Ajo kishte ëndërruar gjithmonë për sukses. Por përtej kësaj kishte gjithmonë dëshirën që vendin e saj ta prezantoj në garat ndërkombëtare, e barabartë me çdo sportistë tjetër.

Mund të jenë pak femra që merren me sportin e shenjëtarisë në Kosovë, ani pse për shumë kë është një pasion. Urata Rama është një vajzë 29 vjeçare që vjen nga një komunë e vogël e Kosovës, Viti dhe nga viti 2003 merret me shenjëtari.
 
Ajo është një kampione e shumëfishtë e Kosovës. Urata, që ka përfaqësuar Kosovën edhe në Lojërat Evropian në Baku të Azerbajxhanit e pret me shumë emocion prezantimin ë Lojërat Olimpike Rio 2016. Bashkë me 7 sportistët të tjerë ajo do të veshë ngjyrat e shtetit të saj dhe shpreson në sukses.
 
“Meqenëse  është hera e pare në karrierën time,  është një sfidë sfide, por besoj se çdo sukses i imi do të ishte nderë për vendin tim”, thotë ajo.
Ndonëse për disa vjet ka bërë gara në Kosovë pa pasur mundësi të takojë koleget e saja nga shumë vend ajo nuk ishte ndalë. Sot kur ajo i ka të gjitha dyert e hapura për ngjarje madhore si Lojërat Olimpike, Urata ndjehet shumë mirë.
 
“Përkushtimi, puna, dashuria janë disa prej arsyeve që me bëjnë që të besoj të arrijë suksese. Një arritje e madhe historike, një ëndërr e çdo sportisti botërore, një sfidë që të  jep emocion te pa përshkruar, përvojë e cila do jep motiv dhe pjekuri maksimale ne sport”, tregon shenjëtarja kosovare.

Urata thotë së përkrahja nga Federata dhe Komiteti Olimpik i Kosovës janë disa nga faktorët që kanë ndikuar në sukseset e saja dhe ia kanë dhënë vullnetin për të vazhduar që të merret me këtë sport.

Derisa ajo pret që të bëjë hapa të rëndësishëm në Rio, për ti sjellë suksese vendit të saj, Urata Rama do ta ketë sërish si motiv idhullin e saj në këtë sport, Yi Siling, një shenjëtare kineze që ka arritur majat në këtë sport në dekadën e fundit.

 

 

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]