Akil Gjakova i pesti, fiton 360 pikë olimpike Tokio 2020, Laura Fazliu e shtata

E diel,  28 mars 2021

Akil Gjakovës nuk i ka prirë fati në luftën për medalje e bronztë të kategorisë -73 kg në Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë. Xhudisti ynë u mposhtë nga dy herë medalisti olimpik, Lasha Shavdatuashvilli i Gjeorgjisë, pas tri vërejtjeve të marra nga gjyqtari në kohën shtesë, vendim ky që e la të pakënaqur Akilin.

Gjakova shtoi 360 pikë në llogarinë e tij për Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Akili në gjysmëfinale u mund po ashtu në kohën shtesë nga Tsogtbaatar Tsend-Ochir. Deri në gjysmëfinale erdhi pas fitoreve ndaj Keisei Nakano (Filipine), Marko Gusiq (Mali i Zi), ndërsa në çerekfinale mposhti Ferdinand Karapetian (Armeni).

Krahas Akilit, sukses arriti edhe Larura Fazliu, e cila u rendit e shtata dhe fitoi 260 pikë olimpike.

Komiteti Olimpik i Kosovës në krye me presidentin Ismet Krasniqi, përgëzon suksesin e Akilit dhe Laurës, si dhe i uron fat dhe suksese Loriana Kukës në garën e nesërme.

Një ditë më parë, medaljen e artë e fitoi Nora Gjakova.

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]