Drilon Ibrahimit iu realizua ëndrra për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike

E martë,  15 qershor 2021

Drilon Ibrahimi çoi në 10 numrin e sportistëve që do të përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Komisioni Tre-Palësh (Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, Asociacioni i Komiteteve Olimpike Kombëtare, Asociacioni i Federatave Ndërkombëtare të Sporteve Verore) në bashkëpunim me Federatën Ndërkombëtare të Shenjëtarisë, i konfirmuan të premten KOK-ut se sportistit në fjalë i është ofruar një vend me ftesë.

35-vjeçari nga Vitia, thekson se pjesëmarrja në Olimpiadë është synim i kahmotshëm i tij.

“Kam pasur shpresa që do të ftohem. Është ëndërr e çdo sportisti që të marrë pjesë në Lojërat Olimpike, sepse është një rrugë e gjatë dhe e vështirë të arrish në nivele olimpike”, tha Ibrahimi.

Ibrahimi, që me sportin e shenjëtarisë merret prej shumë vitesh, dikur e kishte synim vetëm përfaqësimin në garat ndërkombëtare.

“Ideja për Olimpiadë ka ardhur me kalimin e viteve dhe ngritjes së shenjëtarisë, pasi nuk ishim të pranuar ndërkombëtarisht dhe nuk merrnim pjesë as në gara ndërkombëtare”, shton ai.

Driloni, bursist olimpik i KOK-ut, shpreson që përfaqësimi në Tokio 2020 nuk do të jetë vetëm për statistika.

“Do të punoj intenzivisht në javët e mbetura, në mënyrë që të kap rezultatin më të mirë të mundshëm. Synoj të hyjë në tetë të parët që kualifikohen për finale”.

Lojërat e shtyera Olimpike Tokio 2020, mbahen prej 23 korrik – 8 gusht 2021 në Tokio të Japonisë.

 

Na ndiqni

Video

Federatat

Federata e Gjimnastikës e Kosovës

[email protected]


Kryetar, Besim Halilaj
Tel. +383 44 243 636
E-mail, [email protected]


Sekretar i përgjithshëm: Amir Tahiraga
Tel. +383 44 145 009
E-mail, [email protected]

Federata e Pentatllonit Modern

Kryetar: Agron Kuqi
E-mail: 

Federata e Skermës e Kosovës
Federata e Kick-Boxit e Kosovës

E-mail: [email protected]

Kryetar: Fatmir Makolli
Mob: +383 44 209 292
E-mail:


Sekretar gjeneral: Nuhi Paçarizi
Mob: +383 44 201 305
E-mail:

Federata e Parkuorit e Kosovës

Kryetar: Berat Mavriqi
Tel
E-mail: [email protected]

 

Federata e E'Sportit e Kosovës
Federata e Teqbollit e Kosovës
Federata e Bejsbollit dhe Softbollit e Kosovës

Kryetar: Taulant Devolli
E-mail: [email protected]
Tel:


Sekretar i pergjithëshem: Pal Bala
E-mail: [email protected]
Tel: 

Federata e Sportit me Kuaj e Kosovës

Kryetar: Fehmi Fetahi
E-mail:

 

Sekretare: Arta Kokollari
E-mail: [email protected]